Over adem, onderwijs en de kunst van het luisteren

- Ochtendlezing door Anthony Heidweiller + boeklancering Art-Based (Un)Learning
Wat: Lezing + Boeklancering Art-Based (Un)Learning
Wanneer: Woensdag 28 oktober 2026 | 9:00 Ontvangst | 9:30–10:30 Hoofdprogramma | 10:30–11:00 Uitloop
Waar: Academie voor Theater en Dans, Overhoeksplein 2, 2 hoog, 1031 KS Amsterdam
Toegang: Gratis, aanmelden per e-mail via emily@valiz.nl
Taal: Nederlands
In het kunstonderwijs bevindt zich een opvallende blinde vlek: we besteden veel aandacht aan taal, argumentatie en kennisoverdracht, maar veel minder aan de ontwikkeling van de stem zelf. Op deze speciale ochtend bij de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten opent Anthony Heidweiller de dag met een lezing over de adem, het onderwijs en de kunst van het luisteren.
In zijn lezing onderzoekt Heidweiller hoe studenten leren spreken en luisteren vanuit aanwezigheid; hoe zij omgaan met stilte, timing, spanning en ritme, en hoe docenten een stem kunnen ontwikkelen die niet alleen informatie overdraagt, maar ook ruimte creëert voor ontwikkeling.
Dit programma vloeit voort uit Heidweillers bijdrage ‘Breath Art’ aan het boek Art-Based (Un)Learning: Unexpected Dialogues with Artworks(Valiz 2026), en vormt de opmaat naar zijn onderzoeksproject ‘Ademen als onderzoek’, i.s.m. Universiteit Leiden en Rijksuniversiteit Groningen.
Over de spreker
Anthony Heidweiller is associate-lector aan de Academie voor Theater en Dans, Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten. Zijn praktijk bevindt zich op het snijvlak van opera, participatieve artistieke praktijken en kunstonderwijs. Centraal in zijn werk staat de zorgende functie van kunst, met regeneratie door middel van ademhaling en prosodie als uitgangspunt. Sinds 2019 is hij lid van de Akademie van Kunsten, onderdeel van de KNAW, en maakt sinds 2024 deel uit van de Nationale Denktank. In 2022 werd hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau.
